Przejdź do treści

Artykuły

Samochody osobowe a ekologia

Nie od dziś wiadomo, że samochody osobowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Wszystko to jest spowodowane przez trujące substancje, które wydobywają się z wydechu. Od dłuższego czasu jest to ograniczane przez coraz bardziej surowe normy emisji spalin. Przez to właśnie pojawiają się zakazy wjazdu dla kierowców starszych pojazdów w niektóre miejsca. Na ten moment obowiązuje to dopiero w Niemczech, ale pojawiają się pomysły o zastosowaniu zakazów w większych miastach Polski. Nowe samochody wyposażane są w katalizatory, które w dużym stopniu oczyszczają spaliny i sprawiają że samochód nie wydziela aż takiej ilości trujących substancji do atmosfery. Niestety nikt nie sprawdza czy w miarę nowych samochodach wciąż są filtry i katalizatory, ponieważ ludzie je wycinają na potęgę aby uniknąć kosztów serwisowania.

Czytaj dalej »Samochody osobowe a ekologia

Rola katalizatorów w silnikach benzynowych

Od dłuższego czasu mówi się o ekologii i o tym jak bardzo samochody zanieczyszczają nasze naturalne środowisko. Nic dziwnego, skoro samochód wydziela takie ilości spalin, a w godzinach szczytu, przez miasto przewija się tysiące samochodów. Producenci samochodów osobowych próbują tworzyć coraz to nowsze rozwiązania aby tak zmniejszyć wydzielanie szkodliwych gazów jak to tylko możliwe. Jednym z rozwiązań są właśnie katalizatory, które doskonale odgrywają swoją rolę.

Czytaj dalej »Rola katalizatorów w silnikach benzynowych

Dbanie o własny samochód

Troska o własny samochód jest kluczowym aspektem, który pozwala utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym, zapewniając bezpieczną i komfortową jazdę. Regularne dbanie o samochód obejmuje kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego, płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach. Pamiętajmy również o regularnych przeglądach technicznych, które pozwalają wykryć ewentualne usterki i awarie na wczesnym etapie.

Czytaj dalej »Dbanie o własny samochód

Kiedy wymieniać poszczególne części w aucie?

Dbając o swoje auto w odpowiedni sposób jesteśmy w stanie sprawić, że będzie nam ono służyło przez znacznie dłuższy czas. Warto więc mieć to na uwadze, szczególnie w momencie, gdy poruszamy się autem praktycznie każdego dnia. Wszelkiego rodzaju usterki powinniśmy naprawiać jak najszybciej, bo dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nie będą one powodem pojawienia się poważniejszej awarii. Warto więc co jakiś czas sprawdzać stan poszczególnych elementów w naszym samochodzie.

Czytaj dalej »Kiedy wymieniać poszczególne części w aucie?

Jak zadbać o auto by posłużyło jak najdłużej?

Dbanie o własny samochód to niezwykle istotna sprawa, o której nikt z nas nie powinien zapominać. Powodem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim awarie i usterki, których każdy z nas wolałby przecież unikać. Niejednokrotnie zdarza się tak, że są one dosyć kosztowne, co na pewno nie będzie miało dobrego wpływu na nasz portfel. Jeśli jednak dbamy o swoje auto we właściwy sposób i zwracamy uwagę na wiele spraw to możemy znacząco zmniejszyć ryzyko tego, że w naszym aucie dojdzie do poważnej awarii.

Czytaj dalej »Jak zadbać o auto by posłużyło jak najdłużej?

Czy warto pozbywać się katalizatora?

Katalizator to element w samochodzie, który odpowiada za oczyszczanie spalin. Znajduje się on w układzie wydechowym i dzięki niemu spaliny wydobywające się z rury są w sporym stopniu oczyszczone i pozbawione wielu szkodliwych substancji. Mimo tego znajdują się jednak osoby, które decydują się na wycinanie katalizatora. Powodem ich działań jest przeważnie chęć uzyskania głośniejszego wydechu lub też „odmulenia” auta. Należy jednak liczyć się z tym, że ma to swoje konsekwencje.

Czytaj dalej »Czy warto pozbywać się katalizatora?

Tuningowanie układu wydechowego

Tuning samochodowy to coś, na co decyduje się obecnie całkiem spora ilość osób. Należy jednak mieć na uwadze to, że wszelkie modyfikacje których zamierzamy dokonać, powinny zostać dobrze przemyślane. Nie chcemy przecież uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego, takie jak chociażby utrata mocy w silniku. Jeśli jednak wiemy co robimy, nie musimy się niczym przejmować, a poszczególne zmiany mogą sprawić, że auto zyska na wartości. Możliwości jest tutaj sporo i wszystko zależy tak naprawdę od nas samych.

Czytaj dalej »Tuningowanie układu wydechowego

Czy na demontowaniu samochodów można zarobić?

Poszczególne części, które składają się na cały samochód mogą trochę kosztować. Czasami kwoty sięgają zaskakująco interesujących wartości. Nie najgorszym pomysłem jest więc otworzenie firmy, która na co dzień zajmowałaby się demontowaniem nawet najdrobniejszych części aut. Oczywiście takich firm nie brakuje, jednak przy odrobinie szczęścia i dzięki ciężkiej pracy bez większego problemu można osiągnąć sukces.

Czytaj dalej »Czy na demontowaniu samochodów można zarobić?

Kiedy należy wymienić katalizator?

Katalizatory samochodowe są urządzeniami montowanymi w układzie wydechowym pojazdów, które służą do redukcji szkodliwych gazów wytwarzanych podczas spalania paliwa. Działają one poprzez przyspieszenie reakcji chemicznych, w wyniku których tlenki azotu i węglowodorów są przekształcane w mniej szkodliwe substancje. Katalizatory są wymagane w większości krajów z uwagi na ich wpływ na ochronę środowiska i zdrowia publicznego.

Czytaj dalej »Kiedy należy wymienić katalizator?