Przejdź do treści

Artykuły

Katalizatory i filtry DPF – zasadnicze różnice

Katalizatory i filtry cząstek stałych są bardzo często poruszane w jednym temacie. Nic dziwnego, skoro ich działanie opiera się na podobnym zastosowaniu. Cel tak naprawdę jest jeden, a jest nim oczyszczanie spalin ze szkodliwych substancji trafiających do środowiska. Zasadniczą różnicą tych dwóch różnych urządzeń jest ich miejsce występowania. Katalizatory możemy spotkać głównie w konstrukcjach z silnikiem benzynowym, ale ich zastosowanie pojawia się również w dieslach. Natomiast filtry cząstek stałych spotykamy tylko i wyłącznie w towarzystwie silników wysokoprężnych.

Czytaj dalej »Katalizatory i filtry DPF – zasadnicze różnice

Istota prawidłowo działającego układu wydechowego auta

Samochody, które każdego dnia przemierzają ulice miast jaki i wszelkich innych rejonów, muszą być całkowicie sprawne, by nie mogły stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Tyczy się to oczywiście sprawnego silnika, układu kierowniczego, czy nawet wydechowego. Auto składa się z tak wielu części, że konieczne jest dbanie nawet o drobne szczegóły. Na dzień dzisiejszy nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że układ wydechowy jest jednym z istotniejszych elementów każdego samochodu. Odpowiada on za bardzo wiele różnych rzeczy. Jedną z najważniejszych jest prawidłowe odprowadzanie spalin z silnika do środowiska zewnętrznego.

Czytaj dalej »Istota prawidłowo działającego układu wydechowego auta

Jak trwałe mogą być reaktory katalityczne?

Układ wydechowy jest jednym z najważniejszych układów, jeśli pod uwagę weźmiemy części, z których składają się niemal wszystkie współczesne samochody. Sam układ wydechowy składa się z wielu elementów, jednak jednym z najważniejszych jest z pewnością katalizator, który w bardzo dużym stopniu jest w stanie ograniczyć wydostawanie się do środowiska szkodliwych substancji chemicznych. Katalizator jest urządzeniem, określanym mianem reaktora katalitycznego. Podczas jazdy nagrzewa się do bardzo dużych temperatur, jednak przy umiejętnie eksploatowanym samochodzie, może on wytrzymać naprawdę bardzo długo, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek napraw.

Czytaj dalej »Jak trwałe mogą być reaktory katalityczne?

Co oferują nam nowoczesne samochody?

Wybierając samochód z salonu na pewno kierujemy się nową technologią. Oczywiście żaden producent nie da nam wszystkiego w standardzie, bo podstawowa wersja pojazdu wciąż jest uboga. To chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć zainteresowanych niską ceną. W każdym razie mało kto wybiera tanią wersję bez opcjonalnego wyposażenia. Takie samochody są wybierane jedynie jako samochody firmowe do większych flot, gdzie nie liczy się wyposażenie. Jeżeli tylko zdecydujemy się na wyposażenie opcjonalne, to będziemy na pewno zadowoleni. Samochód będzie o wiele bardziej funkcjonalny, a innowacje sprawią że każda podróż będzie bardziej ciekawa, komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna.

Czytaj dalej »Co oferują nam nowoczesne samochody?

Co kryje w sobie układ wydechowy?

Niektórzy pewnie myślą, że układ wydechowy to dowolnie poprowadzone rurki, zapewniające odpływ dla spalin. Tak naprawdę nie jest to aż takie proste, a można rzec, że jest skomplikowane. Układ wydechowy ma przede wszystkim usuwać spaliny z komory spalania, ale musi także wydzielać odpowiedni dźwięk. W większości przypadków chodzi o tłumienie hałasu spowodowanego przez silnik, ale w samochodach o sportowym charakterze robi się wszystko aby wydobyć ten hałas. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o systemach oczyszczania spalin.

Czytaj dalej »Co kryje w sobie układ wydechowy?

Jak producenci samochodów walczą z normami emisji spalin?

Emisja spalin samochodowych do atmosfery jest bardzo poważnym problemem od wielu lat. Problem ten co roku narasta, ponieważ samochodów na drogach jest coraz więcej, a to ze względu na ich cenę. Obecnie każdy nastolatek jest w stanie zakupić samochód, ponieważ kilkunastoletni pojazd kosztuje czasem około dwóch tysięcy złotych. Jak można się domyślić, duża ilość takich pojazdów w centrach miast powoduje zjawisko smogu. Jest to niesłychanie niebezpieczne dla wszystkich obywateli, ponieważ pył jest wysoce rakotwórczy. Przez to właśnie zaostrzane są normy emisji spalin, a producenci samochodów zmuszani są do produkowania bardziej ekologicznych jednostek.

Czytaj dalej »Jak producenci samochodów walczą z normami emisji spalin?

Samochody osobowe a ekologia

Nie od dziś wiadomo, że samochody osobowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Wszystko to jest spowodowane przez trujące substancje, które wydobywają się z wydechu. Od dłuższego czasu jest to ograniczane przez coraz bardziej surowe normy emisji spalin. Przez to właśnie pojawiają się zakazy wjazdu dla kierowców starszych pojazdów w niektóre miejsca. Na ten moment obowiązuje to dopiero w Niemczech, ale pojawiają się pomysły o zastosowaniu zakazów w większych miastach Polski. Nowe samochody wyposażane są w katalizatory, które w dużym stopniu oczyszczają spaliny i sprawiają że samochód nie wydziela aż takiej ilości trujących substancji do atmosfery. Niestety nikt nie sprawdza czy w miarę nowych samochodach wciąż są filtry i katalizatory, ponieważ ludzie je wycinają na potęgę aby uniknąć kosztów serwisowania.

Czytaj dalej »Samochody osobowe a ekologia

Rola katalizatorów w silnikach benzynowych

Od dłuższego czasu mówi się o ekologii i o tym jak bardzo samochody zanieczyszczają nasze naturalne środowisko. Nic dziwnego, skoro samochód wydziela takie ilości spalin, a w godzinach szczytu, przez miasto przewija się tysiące samochodów. Producenci samochodów osobowych próbują tworzyć coraz to nowsze rozwiązania aby tak zmniejszyć wydzielanie szkodliwych gazów jak to tylko możliwe. Jednym z rozwiązań są właśnie katalizatory, które doskonale odgrywają swoją rolę.

Czytaj dalej »Rola katalizatorów w silnikach benzynowych

Dbanie o własny samochód

Troska o własny samochód jest kluczowym aspektem, który pozwala utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym, zapewniając bezpieczną i komfortową jazdę. Regularne dbanie o samochód obejmuje kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać poziom oleju silnikowego, płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach. Pamiętajmy również o regularnych przeglądach technicznych, które pozwalają wykryć ewentualne usterki i awarie na wczesnym etapie.

Czytaj dalej »Dbanie o własny samochód

Kiedy wymieniać poszczególne części w aucie?

Dbając o swoje auto w odpowiedni sposób jesteśmy w stanie sprawić, że będzie nam ono służyło przez znacznie dłuższy czas. Warto więc mieć to na uwadze, szczególnie w momencie, gdy poruszamy się autem praktycznie każdego dnia. Wszelkiego rodzaju usterki powinniśmy naprawiać jak najszybciej, bo dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nie będą one powodem pojawienia się poważniejszej awarii. Warto więc co jakiś czas sprawdzać stan poszczególnych elementów w naszym samochodzie.

Czytaj dalej »Kiedy wymieniać poszczególne części w aucie?