Przejdź do treści

Jak trwałe mogą być reaktory katalityczne?

Układ wydechowy jest jednym z najważniejszych układów, jeśli pod uwagę weźmiemy części, z których składają się niemal wszystkie współczesne samochody. Sam układ wydechowy składa się z wielu elementów, jednak jednym z najważniejszych jest z pewnością katalizator, który w bardzo dużym stopniu jest w stanie ograniczyć wydostawanie się do środowiska szkodliwych substancji chemicznych. Katalizator jest urządzeniem, określanym mianem reaktora katalitycznego. Podczas jazdy nagrzewa się do bardzo dużych temperatur, jednak przy umiejętnie eksploatowanym samochodzie, może on wytrzymać naprawdę bardzo długo, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek napraw.

Ile przejedziemy na katalizatorze?

Zanim katalizator całkowicie odmówi posłuszeństwa, może minąć nawet kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów. Współczesne katalizatory są bardzo zaawansowanymi urządzeniami, przez co służyć mogą naprawdę długi czas. Niemal każdy katalizator wytrzyma te kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, jednak przy umiejętnej jeździe, może wytrzymać znacznie więcej niż sto tysięcy. Jednak z czasem, katalizator jest w stanie nieco stracić na sprawności. Przy zbyt długim użytkowaniu, katalizatory tracą nawet ¾ swojej sprawności. Wtedy konieczne jest dokonanie wymiany, jednak jak na tak długi czas eksploatacji, są to śmiesznie niskie pieniądze.

Problemy z katalizatorami

Katalizatory, które posiadają ceramiczny rdzeń, narażone są na większe uszkodzenia, szczególnie jeśli posiada ktoś w samochodzie instalację LPG. Sporo kierowców ją montuje, ponieważ zapewnia ona naprawdę spore oszczędności. W przypadku takich katalizatorów, należy jednak liczyć się z faktem, że źle wyregulowana instalacja LPG, może w znacznym stopniu wpłynąć na jego trwałość. Jednak jeśli o wszystko zadbamy, to z większymi problemami się nie spotkamy. Katalizatory samochodowe na ogół są bardzo skuteczne. W ich wnętrzu znajduje się wiele kanalików, których ścianki pokryte są specjalnymi metalami. To właśnie dzięki ich reakcji ze składnikami spalin, możliwe jest zneutralizowanie wielu szkodliwych substancji.