Przejdź do treści

Katalizatory i filtry DPF – zasadnicze różnice

Katalizatory i filtry cząstek stałych są bardzo często poruszane w jednym temacie. Nic dziwnego, skoro ich działanie opiera się na podobnym zastosowaniu. Cel tak naprawdę jest jeden, a jest nim oczyszczanie spalin ze szkodliwych substancji trafiających do środowiska. Zasadniczą różnicą tych dwóch różnych urządzeń jest ich miejsce występowania. Katalizatory możemy spotkać głównie w konstrukcjach z silnikiem benzynowym, ale ich zastosowanie pojawia się również w dieslach. Natomiast filtry cząstek stałych spotykamy tylko i wyłącznie w towarzystwie silników wysokoprężnych.

Rola filtrów cząstek stałych

Filtr cząstek stałych to dość problematyczne urządzenie spotykane w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Od niedawna stał się obowiązkowym wyposażeniem tychże samochodów, przez co kierowcy wpadają we frustracje. Na ogół ich działanie jest bardzo pożyteczne i sprzyja ekologom. Filtr DPF wypala sadzę, którą produkuje silnik diesla, a to sprawia, że gazy wylotowe są w dużym stopniu oczyszczone z rakotwórczych substancji. Warto wiedzieć, że silnik diesla produkuje bardzo dużą ilość substancji, które wywołują nowotwory. Problem w tym, że taki filtr jest dość awaryjny, ale tylko w przypadku złej eksploatacji. Trzeba pamiętać aby raz na jakiś czas wykorzystać osiągi samochodu i przytrzymać auto na wyższych obrotach. Wtedy następuje wypalanie sadzy, a jeśli się do tego nie zastosujemy to czeka nas bardzo drogi serwis.

Katalizatory

Katalizatory nie są aż takie problematyczne i nie dochodzi do podobnych sytuacji z ich udziałem. Poza tym koszt wymiany katalizatora nie jest aż tak wysoki, przez to od jakiegoś czasu można zanotować skok sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi. Nic dziwnego, skoro stają się one mniej awaryjne i bardziej bezobsługowe. Katalizatory nie wypalają żadnej sadzy, bo silnik benzynowy jej nie produkuje. W ich budowie następuje wiele reakcji chemicznych, które neutralizują szkodliwe substancje wydzielane przez układ wydechowy. Ostatecznie samochód benzynowy staje się równie przyjazny dla środowiska. Katalizatory są całkiem sporo warte. Przez to często są wycinane i sprzedawane poprzez skup katalizatorów.