Przejdź do treści

Jak producenci samochodów walczą z normami emisji spalin?

Emisja spalin samochodowych do atmosfery jest bardzo poważnym problemem od wielu lat. Problem ten co roku narasta, ponieważ samochodów na drogach jest coraz więcej, a to ze względu na ich cenę. Obecnie każdy nastolatek jest w stanie zakupić samochód, ponieważ kilkunastoletni pojazd kosztuje czasem około dwóch tysięcy złotych. Jak można się domyślić, duża ilość takich pojazdów w centrach miast powoduje zjawisko smogu. Jest to niesłychanie niebezpieczne dla wszystkich obywateli, ponieważ pył jest wysoce rakotwórczy. Przez to właśnie zaostrzane są normy emisji spalin, a producenci samochodów zmuszani są do produkowania bardziej ekologicznych jednostek.

Downsizing silników spalinowych

Bardzo powszechnym zjawiskiem wśród nowych samochodów jest downsizing. Polega on głównie na zmniejszeniu pojemności skokowej silnika benzynowego i wzmocnienie go za pomocą turbiny. Taki silnik jest dużo bardziej ekologiczny, a przez to wydziela sporo mniej trujących substancji do środowiska. W ten sposób samochód może przejść testy spalin i zaliczyć się do normy EURO6, która jest obecnym standardem w produkcji samochodów osobowych. Problem tych silników zaczyna się przy wyższym przebiegu, bo mają one niestety za dużo mocy do swojej objętości. Jednak nic z tym nie możemy zrobić, ponieważ normy są normami i będą narzucać producentom kierunek produkcji. Przez to także odchodzą w zapomnienie silniki wolnossące, które cieszyły się tak wielkim uwielbieniem wśród sympatyków motoryzacji.

Montaż katalizatorów

Lepszym krokiem w walce ze spalinami było zamieszczenie katalizatorów na układzie wydechowym. Obecnie każdy samochód wyjeżdżający z fabryki jest wyposażony w katalizator, bo bez niego nie przeszedłby pozytywnie testów. Katalizator wygląda w zasadzie jak puszka na wydechu, która poprzez zawartość szlachetnych pierwiastków usuwa szkodliwe substancje i trujące związki z układu wydechowego. Same katalizatory nie są tak w zasadzie bardzo złe, ponieważ ich serwis zazwyczaj zaczyna się przy przebiegu ponad 200 tysięcy. Przez tyle czasu możemy mieć spokój, a nasze auto będzie spełniało normy. Problemem są kradzieże katalizatorów, bo niestety urządzenia te są całkiem cenne. Wystarczy sprawdzić skup katalizatorów i zobaczyć jak drogi może okazać się katalizator. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawartość metali szlachetnych gwałtownie podwyższa ich wartość rynkową.