Przejdź do treści

Samochody osobowe a ekologia

Nie od dziś wiadomo, że samochody osobowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska. Wszystko to jest spowodowane przez trujące substancje, które wydobywają się z wydechu. Od dłuższego czasu jest to ograniczane przez coraz bardziej surowe normy emisji spalin. Przez to właśnie pojawiają się zakazy wjazdu dla kierowców starszych pojazdów w niektóre miejsca. Na ten moment obowiązuje to dopiero w Niemczech, ale pojawiają się pomysły o zastosowaniu zakazów w większych miastach Polski. Nowe samochody wyposażane są w katalizatory, które w dużym stopniu oczyszczają spaliny i sprawiają że samochód nie wydziela aż takiej ilości trujących substancji do atmosfery. Niestety nikt nie sprawdza czy w miarę nowych samochodach wciąż są filtry i katalizatory, ponieważ ludzie je wycinają na potęgę aby uniknąć kosztów serwisowania.

Rola katalizatorów

Katalizatory są montowane od lat na układach wydechowych silników spalinowych. Głównie dotyczy to silników benzynowych, ponieważ w silnikach diesla pojawiają się odpowiedniki, czyli filtry cząstek stałych. Sam katalizator przypomina puszkę na wydechu, która bogata jest w szlachetne pierwiastki, które to właśnie poprzez reakcje chemiczne usuwają toksyczne związki z układu wydechowego. Nowe samochody, które dopiero co zjechały z taśmy produkcyjnej, obowiązkowo wyposażane są w katalizator. Przez to właśnie spełniają normy emisji spalin, które z roku na rok są coraz bardziej restrykcyjne. Ciekawostką jest fakt, że katalizator sam w sobie jest całkiem wytrzymały ale czasem wystarczy mała usterka aby ponieść olbrzymie koszty serwisowania.

Usuwanie katalizatorów

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę można usunąć katalizator. Nie jest to dobry pomysł ponieważ z jednej strony bardzo szkodzi środowisku, a z drugiej brak katalizatora narusza normy emisji spalin. Dodatkowo za granicą za brak katalizatora można zapłacić mandat, który w przeliczeniu na złotówki wyniesie kilka tysięcy złotych. Jednak w Polsce nie przewiduje się żadnych kar za jego brak więc w czystej teorii można to zrobić. Koszty serwisowania odejdą wtedy w zapomnienie, a na samym urządzeniu będzie jeszcze można zarobić. Wszystko dzięki miejscom skupującym katalizatory takim jak skup katalizatorów. W ten sposób można odzyskać sporo pieniędzy i pozbyć się niewygodnego urządzenia. Trzeba tylko pamiętać, że problemy mogą pojawić się przy przeglądzie technicznym.