Przejdź do treści

Rola katalizatorów w silnikach benzynowych

Od dłuższego czasu mówi się o ekologii i o tym jak bardzo samochody zanieczyszczają nasze naturalne środowisko. Nic dziwnego, skoro samochód wydziela takie ilości spalin, a w godzinach szczytu, przez miasto przewija się tysiące samochodów. Producenci samochodów osobowych próbują tworzyć coraz to nowsze rozwiązania aby tak zmniejszyć wydzielanie szkodliwych gazów jak to tylko możliwe. Jednym z rozwiązań są właśnie katalizatory, które doskonale odgrywają swoją rolę.

Budowa katalizatorów

Katalizator najczęściej spotkamy w jednej z części układu wydechowego. To tam z reguły się go umieszcza, bo to najlepsze miejsce do czyszczenia spalin. Niektóre samochody posiadają więcej niż jeden katalizator i wtedy umieszczone są również w innych miejscach. W każdym razie katalizator w dużym stopniu przypomina budową plaster miodu. Naszpikowany szlachetnymi pierwiastkami doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.

W jakich samochodach spotykamy katalizatory?

Zgodnie z europejskim standardem, każdy nowo wyprodukowany samochód musi być wyposażony w katalizator. W starszych samochodach nie było jeszcze takiego obowiązku. W każdym razie wiele osób usuwa katalizatory nawet z nowszych samochodów bo bywają one awaryjne. Koszty naprawy lub wymiany są bardzo wysokie, więc łatwiej i taniej jest po prostu go usunąć. Polskie prawo jak na ten moment nie przewiduje kar za usunięcie katalizatora, przez co bardzo wielu kierowców pozbywa się go. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, jest to bardzo opłacalny zabieg, ale dla środowiska i własnego zdrowia niezbyt. Trzeba zdawać sobie sprawę że samochód bez katalizatora będzie dużo bardziej szkodliwy dla nas i naszego otoczenia.