Z zewnątrz katalizator jest niepozornym, metalowym przedmiotem montowanym jako część układu wydechowego, jednak cała jego magia kryje się we wnętrzu. Wewnątrz metalowej puszki znajduje się monolit, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków chemicznych. Czym dokładnie jest monolit?
Wygląd monolitu
Monolit ceramiczny jest rdzeniem katalizatorów ceramicznych, w których dokonują się przemiany chemiczne neutralizujące znaczną część trujących związków chemicznych takich jak tlenek węgla czy węglowodory. Monolit jest siatką z kanalikami, wygląda podobnie jak plaster miodu. W kanalikach monolitu znajdują się metale szlachetne, dzięki którym możliwe jest oczyszczanie spalin. W jaki sposób metale szlachetne pomagają oczyścić spaliny?
Działanie metali szlachetnych
Platyna, pallad i rod to metale szlachetne stosowane w katalizatorach samochodowych i to dzięki nim możliwe jest oczyszczanie spalin. Wnętrze katalizatora rozgrzewa się do wysokich temperatur, a obecność metali szlachetnych pozwala na zachodzenie odpowiednich reakcji chemicznych w takich warunkach. Po zużyciu katalizatory lub samo monolit bez obudowy trafiają do specjalistycznych skupów, gdzie są one przerabiane na metale szlachetne.