Przejdź do treści

Działanie katalizatora i objawy jego zużycia

Katalizator w samochodzie osobowym to element, który ma za zadanie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Katalizator działa na zasadzie przyspieszenia reakcji chemicznych, które zachodzą w silniku samochodowym i zmniejszają ilość szkodliwych gazów wydzielanych przez układ wydechowy. Podczas pracy silnika, dochodzi do spalania paliwa, co skutkuje wydzieleniem się dwutlenku węgla, tlenków azotu i innych szkodliwych związków chemicznych. Katalizator w samochodzie osobowym działa poprzez przemianę tych związków na mniej szkodliwe dla środowiska.

Jak zbudowany jest katalizator?

Element ten składa się z ceramicznego korpusu, który jest pokryty warstwą katalizatora. Wewnątrz korpusu przepływają spaliny z silnika, a reakcje chemiczne zachodzące na powierzchni katalizatora powodują przekształcenie gazów na mniej szkodliwe. Reakcje te wymagają odpowiedniego składu spalin oraz wysokiej temperatury, dlatego też katalizator zaczyna działać dopiero po osiągnięciu przez silnik odpowiedniej temperatury pracy. W wyniku procesu katalizy, tlenki azotu zostają przekształcone w azot oraz tlen, a dwutlenek węgla ulega przemianie na tlenek węgla i wodę.

Objawy awarii katalizatora

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na potencjalną awarię katalizatora w samochodzie osobowym. Jednym z nich jest wzrost zużycia paliwa – awaria katalizatora może wpłynąć na wydajność silnika, co skutkuje zwiększeniem zużycia paliwa. Kierowca może również zauważyć pogorszenie osiągów samochodu, zwłaszcza przy przyspieszaniu. Innym objawem jest pojawienie się dymu z układu wydechowego – awaria katalizatora może powodować, że spaliny nie są przetwarzane w odpowiedni sposób, co może prowadzić do wypuszczania z układu wydechowego białego, szarego lub czarnego dymu. Kolejnym sygnałem awarii katalizatora może być nieprzyjemny zapach spalin – jeśli kierowca zaczyna wyczuwać zapach spalin w kabinie samochodu, może to oznaczać, że katalizator przestał działać poprawnie. W przypadku awarii katalizatora, kierowca może także zauważyć powstawanie dźwięków z układu wydechowego, takich jak stukanie lub grzechotanie. Powodem może być uszkodzenie wewnętrznej struktury katalizatora .

Wymiana katalizatora

Katalizator jest jednym z najważniejszych elementów układu wydechowego w samochodzie osobowym, ponieważ jego działanie ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza i zdrowie ludzi. Właściwy serwis i wymiana katalizatora zgodnie z zaleceniami producenta samochodu pozwala na utrzymanie optymalnej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.