Przejdź do treści

Czym jest AdBlue?

W samochodach z silnikiem Diesla montowane są dodatkowe zbiorniki, aby samochody tego typu mogły spełniać najnowsze normy emisji spalin. Zbiorniki te są wypełnione specjalnym roztworem nazywanym AdBlue. Czym on jest i jakie spełnia zadania w pracy samochodu?

Skład i działanie

AdBlue jest to roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, którego głównym celem jest redukowanie tlenków azotu wytwarzanych podczas spalania paliwa w silnikach wysokoprężnych. Pod wpływem temperatury z mocznika wydziela się amoniak, który wchodzi w reakcje z tlenkami azotu, zamieniając je w lotny azot i parę wodną. Procesy te zachodzą w katalizatorach SCR, do których trafiają spaliny oraz AdBlue.

Wpływ na samochód

Użytkownik i samochód nie odczują żadnych negatywnych efektów przy korzystaniu ze środka AdBlue. Dzieje się tak ponieważ nie jest on spalany razem z paliwem, a dopiero w katalizatorze SCR. Zbiornik z roztworem AdBlue może być umieszczony między innymi w bagażniku, pod maską lub obok wlewu paliwa, zależy to głównie od modelu samochodu. Ten roztwór trzeba od czasu do czasu uzupełniać, jednak nie są to bardzo duże kwoty w stosunku do tego na jak długo wystarcza.