Przejdź do treści

Jakie zadania spełnia katalizator?

Najważniejszym zadaniem każdego katalizatora jest powstrzymywanie szkodliwych związków chemicznych w naszych spalinach przed wydostaniem się. Jednak nie każdy katalizator działa na wszystkie szkodliwe związki, czasami samochody mają po kilka rodzajów katalizatorów aby oczyścić spaliny jak tylko się da. Jakie są rodzaje katalizatorów i jakie zadania spełniają?

Katalizator utleniający

Pierwszym rodzajem katalizatora, występującym głównie w samochodach z silnikiem Diesla są katalizatory utleniające. Ich głównym zadaniem jest zmniejszanie ilości węglowodorów i tlenków węgla w spalinach. Jest to możliwe dzięki reakcji utleniania, która redukuje powyższe związki do mniej szkodliwego dwutlenku węgla oraz pary wodnej. W silnikach benzynowych jest niewystarczający, gdyż spaliny z tych silników zawierają dużo tlenków azotu.

Katalizator redukujący i trójdrożny

Do zmniejszania ilości tlenków azotu w spalinach są przeznaczone katalizatory redukujące. Zgodnie ze swoją nazwą redukują tlenki azotu do postaci neutralnego azotu i tlenu. Tego typu katalizatory nie występują samodzielnie, ale wraz z katalizatorem utleniającym tworzą katalizator trójfunkcyjny, zwany także trójdrożnym. Katalizator trójdrożny spełnia zadania zarówno katalizatora utleniającego jak i katalizatora redukującego, działając na tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory. To takie rodzaje katalizatorów są najczęściej spotykane w samochodach z silnikiem benzynowym.