Przejdź do treści

Czy warto pozbywać się katalizatora?

Katalizator to element w samochodzie, który odpowiada za oczyszczanie spalin. Znajduje się on w układzie wydechowym i dzięki niemu spaliny wydobywające się z rury są w sporym stopniu oczyszczone i pozbawione wielu szkodliwych substancji. Mimo tego znajdują się jednak osoby, które decydują się na wycinanie katalizatora. Powodem ich działań jest przeważnie chęć uzyskania głośniejszego wydechu lub też „odmulenia” auta. Należy jednak liczyć się z tym, że ma to swoje konsekwencje.

Konsekwencje braku katalizatora

Jednym z najbardziej podstawowych jest chociażby to, że auto stanie się o wiele głośniejsze. To z kolei sprawi, że policja zacznie się nami interesować i może zatrzymać nas do kontroli. Wówczas na pewno zauważą, że katalizator został wycięty, a konsekwencją będzie najprawdopodobniej zabranie nam dowodu rejestracyjnego. Kolejną kwestią jest wizyta w stacji kontroli pojazdów. Podczas przeglądu będziemy na pewno musieli liczyć się z tym, że nie zostanie on podbity. Jak więc widać, wycinanie katalizatora nie ma większego sensu, jeśli nie zamierzamy go niczym zastąpić.

Nowy katalizator

O wiele lepszym wyjściem będzie zamontowanie katalizatora sportowego, jeśli zależy nam na lepszym dźwięku całego wydechu. W przypadku takiego rozwiązania plusem jest przede wszystkim to, że stary katalizator możemy sprzedać na skupie. Skup katalizatorów odkupi taki element sprawnie i bez problemów. Te części potrafią być dosyć drogie, więc za swoją możemy uzyskać całkiem niezłą sumę.