Przejdź do treści

Kiedy wymieniać olej w samochodzie?

Głównym zadaniem oleju jest odpowiednie smarowanie ruchomych części silnika oraz usuwaniem brudu z silnika. Olej należy regularnie uzupełniać lub całkowicie wymieniać aby zapewnić prawidłowe działanie silnikowi. Jakie są symptomy braku oleju i kiedy najlepiej wymienić zużyty olej na nowy?

Kiedy wymieniać?

Istnieje zasada, według której olej powinno się wymieniać co pół roku lub co 5 tysięcy kilometrów, jednak naprawdę należy regularnie sprawdzać olej, gdyż nie wiadomo kiedy będzie potrzebna wymiana. Olej należy wymienić gdy jest ciemny, gdyż olej wraz z użytkowaniem ciemnieje. Gdy traci swój kolor to należy go jak najszybciej wymienić gdyż ryzykujemy poważnymi konsekwencjami, w tym między innymi remontem silnika.

Symptomy

Jeśli nie kontrolujemy poziomu oleju w samochodzie to istnieją inne symptomy, które powiedzą nam że należy wymienić olej. Pierwszym symptomem jest głośna praca silnika. Dzieje się tak, ponieważ ruchome elementy nie są wystarczająco nasmarowane, przez co trą o metal. W dłużej perspektywie będzie to powodowało niszczenie silnika. Innymi symptomami są zapalająca się kontrolka check engine oraz zapach oleju w samochodzie. Jeśli stwierdzimy którykolwiek z tych symptomów to powinniśmy udać się na wymianę oleju lub zrobić to samodzielnie, gdyż nie jest to trudne.