Przejdź do treści

Kiedy należy wymienić katalizator?

Katalizatory samochodowe są urządzeniami montowanymi w układzie wydechowym pojazdów, które służą do redukcji szkodliwych gazów wytwarzanych podczas spalania paliwa. Działają one poprzez przyspieszenie reakcji chemicznych, w wyniku których tlenki azotu i węglowodorów są przekształcane w mniej szkodliwe substancje. Katalizatory są wymagane w większości krajów z uwagi na ich wpływ na ochronę środowiska i zdrowia publicznego.

Objawy zużytego katalizatora

Zużyty katalizator samochodowy może prowadzić do wielu problemów związanych z wydajnością i emisją pojazdu. Objawy zużytego katalizatora mogą obejmować spadek mocy silnika, trudności w rozruchu, wibracje podczas jazdy, wzrost zużycia paliwa, a także zwiększone emisje szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu i węglowodory. Często słychać również głośne odgłosy wydechu, a czasem może pojawić się również nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem i wymienić zużyty katalizator.

Skup katalizatorów

Sprzedaż zużytego katalizatora w skupie katalizatorów stała się popularnym sposobem na pozbycie się tego elementu z samochodu. Skupy katalizatorów są firmami, które specjalizują się w wykupie zużytych katalizatorów samochodowych i sprzedaży ich dalej do przemysłu recyklingowego. Ceny za zużyte katalizatory są ustalane na podstawie ich wagi oraz zawartości metali szlachetnych, takich jak platyna, pallad, i rod. Wymiana uszkodzonego katalizatora na nowy może być kosztowna, dlatego skup katalizatorów oferuje alternatywny sposób na odzyskanie części kosztów, zwłaszcza jeśli katalizator był w dobrym stanie technicznym.