Przejdź do treści

Podstawowe informacje o katalizatorach

Normy dotyczące emisji spalin stają się coraz bardziej restrykcyjne, dlatego bez katalizatorów samochodowych nasz samochód może nie być dopuszczony do ruchu. Katalizator jest ważną częścią układu wydechowego, który odprowadza spaliny z samochodu. Jak działają katalizatory samochodowe, jakie są ich rodzaje i jakie spełniają zadania?

Zadania i sposób działania

Podstawowym zadaniem katalizatora samochodowego jest oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków chemicznych takich jak węglowodory, tlenki węgla i tlenki azotu. Katalizator rozgrzewa się do wysokiej temperatury, która wraz z obecnością metali szlachetnych umożliwia przeprowadzenie reakcji chemicznych zamieniające szkodliwe związki na neutralne lub mniej szkodliwe związki chemiczne, takie jak dwutlenek węgla, woda, azot lub tlen.

Rodzaje

Każdy katalizator ma za zadanie oczyszczanie spalin, jednak mogą się różnić między sobą materiałem lub tym na jakie związki chemiczne działa. Podział ze względu na materiał wykonania charakteryzuje katalizatory metalowe oraz na katalizatory ceramiczne. Podział ze względu na związki chemiczne reagujące w danym katalizatorze charakteryzuje katalizatory redukujące, katalizatory utleniające oraz katalizatory trójdrożne.